Międzynarodowe Centrum Badań Kopernikańskich

Kongres z przyszłością

2023-09-14

– Czekają nas dni wypełnione Kopernikiem i jego dziedzictwem oraz inspirującymi spotkaniami i dyskusjami – mówił rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala podczas uroczystej inauguracji toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego, która odbyła się 12 września. Tego dnia podpisano również list intencyjny w sprawie utworzenia Międzynarodowego Centrum Badań Kopernikańskich.

Światowy Kongres Kopernikański organizowany jest w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika przez trzy uczelnie: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, a także Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Po toruńskiej inauguracji, która miała miejsce w dniu urodzin Mikołaja Kopernika, Kongres przeniósł się do Krakowa, gdzie spotkali się ekonomiści, filozofowie oraz badacze historii tych dyscyplin. W czerwcu w Olsztynie rozmawiano o biografii słynnego astronoma: jego życiu, edukacji oraz działalności społecznej na Warmii, a także o zabytkach, które bezpośrednio związane są z postacią Mikołaja Kopernika. 

– Światowy Kongres Kopernikański zatoczył koło, wracając do miejsca, w którym rozpoczął się 19 lutego. Nasza kongresowa planeta krążyła przez 210 dni wokół gwiazdy Mikołaja Kopernika, jego życia, dzieła i czasów – mówił podczas otwarcia obrad w Toruniu rektor UMK. prof. dr hab. Andrzej Sokala. Przybliżył również bogaty program toruńskiej odsłony ŚKK.

Na jej trzon naukowy składa się sześć sekcji tematycznych: historii astronomii, historii medycyny, kulturoznawcza, lekarska, młodzieżowa i nauczycielska. Towarzyszyć im będą liczne wydarzenia: wystawy, koncerty, debaty oraz zjazdy i spotkania.

Jak się okazuje, współpraca nawiązana podczas przygotowywania Kongresu będzie miała swoją kontynuację. 12 września podpisany został list intencyjny w sprawie utworzenia Międzynarodowego Centrum Badań Kopernikańskich. Sygnowali go rektorzy trzech uczelni organizujących ŚKK: prof. dr hab. Andrzej Sokala, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. dr hab. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i prof. dr hab. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Centrum będzie służyło dalszemu rozwojowi badań kopernikańskich oraz pogłębianiu i poszerzaniu kontaktów, również międzynarodowych, które zostały nawiązane dzięki Kongresowi.

Życie, działalność oraz recepcja dokonań Mikołaja Kopernika wciąż stanowią inspirację dla badaczy, czego wyrazem jest rozbudowany program wydarzeń organizowanych w Krakowie, Olsztynie i Toruniu w ramach obchodów 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma – czytamy w liście intencyjnym. – Dotychczasowe prace i dyskusje ukazują, że badania kopernikańskie nie zostały wyczerpane, a postać astronoma i jego dokonania wciąż ożywiają umysły badaczy z całego świata.
fot. Andrzej Romański

– Bardzo się cieszę, że po Kongresie pozostaje coś wymiernego - powiedział prof. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. – Porozumienie, które dzisiaj podpisujemy, zapowiada powstanie czegoś, co będzie żyło i krzewiło idee oraz wartości, które są dla nas ważne.

Rektor UJ, prof. dr hab. Jacek Popiel podkreślił natomiast wartość współpracy, jaką uczelnie podjęły dla uczczenia okrągłej rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. – Przełamanie schematu samodzielnej pracy na rzecz współdziałania często przynosi bardzo dobre efekty – zauważył. – Sukces Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który miał sens tylko przy zaangażowaniu naszych trzech uniwersytetów i Polskiej Akademii Nauk, pokazuje, że dzisiejsze badania naukowe oraz ich popularyzacja powinny się odbywać jako wspólna inicjatywa – dodał prof. Popiel.

W uroczystym otwarciu części toruńskiej Światowego Kongresu Kopernikańskiego, która odbyła się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki,  wzięli udział znakomici goście z regionu, Polski i ze świata. Głównym akcentem wydarzenia była sesja plenarna, w czasie której ks. prof. Michał Heller wygłosił wykład o "Koperniku jako relatywiście", a prof. Andrzej Udalski opowiedział o "Astronomii polskiej w ostatnich dekadach". Na zakończenie zespół Ars Cantus pod kierownictwem artystycznym Tomasza Dobrzańskiego zabrał gości w podróż po muzyce dawnej.

Więcej informacji o Światowym Kongresie Kopernikańskim w Toruniu: https://kopernik550.umk.pl/

Media społecznościowe ŚKK:

Facebook: https://www.facebook.com/SwiatowyKongresKopernikanski

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/swiatowy-kongres-kopernikanski-world-copernican-congress

YouTube: https://www.youtube.com/@swiatowykongreskopernikanski

Dominika Gołaszewska-Rusinowska
Międzynarodowe Centrum Badań Kopernikańskich