Centrum Badań Kopernikańskich

Aktualności

Toruń miastem Kopernika
2023-10-18

Toruń z czasów Mikołaja Kopernika. Na niezwykłą podróż do miejsc związanych z wczesnym etapem życia wielkiego astronoma zaprasza dr Michał Targowski z Wydział Nauk Historycznych UMK Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

więcej »
Światowy Kongres Kopernikański zatoczył koło
2023-09-16

Wykład wybitnej astrofizyczki prof. Ewine van Dishoeck, wręczenie Medali Kopernikańskich oraz koncert Anny Marii Jopek uświetniły 15 września uroczystość zakończenia Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który po blisko 7-miesięcznej wędrówce po Polsce zatoczył koło w Toruniu.

więcej »
W gościnnych progach KOI
2023-09-15

– Kopernikański Ośrodek Integracji będzie trwałą i żywą pamiątką obchodów Roku Mikołaja Kopernika – mówił prof. dr hab. Andrzej Sokala, rektor UMK podczas uroczystego otwarcia Ośrodka, które odbyło się 12 września. Nowe miejsce na mapie kampusu to przestrzeń m.in. wspólnych aktywności, spotkań, szkoleń i warsztatów.

więcej »
Czy Kopernik nas kręci?
2023-09-15

Mikołaj Kopernik nie jest obecny w kulturze popularnej. Dlaczego? Bo był nudny, za mało wiemy o jego życiu, a może za bardzo trzymamy się prawdy historycznej, bojąc się puścić wodze fantazji i wypełnić luki w jego życiorysie? Zastanawiali się nad tym uczestnicy debaty "Czy Kopernik nas jeszcze kręci? – Sztuka opowieści o dziele i życiu wybitnych osobowości". 

więcej »
Wieczór z wirtuozem fortepianu
2023-09-15

Utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina rozbrzmiały w Auli UMK podczas recitalu fortepianowego Mateusza Krzyżowskiego. Wydarzenie odbyło się w ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

więcej »
Kongres z przyszłością
2023-09-14

– Czekają nas dni wypełnione Kopernikiem i jego dziedzictwem oraz inspirującymi spotkaniami i dyskusjami – mówił rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala podczas uroczystej inauguracji toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego, która odbyła się 12 września. Tego dnia podpisano również list intencyjny w sprawie utworzenia Międzynarodowego Centrum Badań Kopernikańskich.

więcej »
Astronomiczny jubileusz
2023-09-12

Toruńskiej odsłonie Światowego Kongresu Kopernikańskiego towarzyszy 41. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Obrady, organizowane w 100. rocznicę istnienia PTA, rozpoczęły się 11 września.

więcej »
Zjedz jak Kopernik
2023-09-10

Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika szefowie kuchni z wybranych toruńskich restauracji zapraszają do degustacji dań inspirowanych przepisami z XVI w. "Zjedz jak Kopernik" to jedno z wydarzeń towarzyszących toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

więcej »
Toruń wokół ŚKK
2023-09-07

Wystawy, debaty, spotkania, degustacje – obrady toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego uzupełnią liczne wydarzenia towarzyszące.

więcej »
Recital Mateusza Krzyżowskiego
2023-08-29

W ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego 14 września o godz. 18:00 w Auli UMK odbędzie się recital fortepianowy Mateusza Krzyżowskiego, zwycięzcy XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego. Na społeczność UMK czekają bezpłatne zaproszenia na to wydarzenie.

więcej »
Wielki finał Kongresu
2023-08-29

Przed nami ostatnia część obchodów Światowego Kongresu Kopernikańskiego kroczącego po Polsce, a także po mapie życia i profesji Mikołaja Kopernika. Od 12 do 16 września miejscem kongresowych wydarzeń naukowych i kulturalnych ponownie będzie Toruń.

 

więcej »
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Koperniku
2023-08-27

Czy Kopernik był kobietą? Jak Kopernik ruszył Ziemię? Na pytania dotyczące słynnego astronoma, które internauci najczęściej wpisują w wyszukiwarkę Google, odpowiada prof. dr hab. Krzysztof Mikulski, dyrektor Centrum Badań Kopernikańskich UMK.

więcej »
Podróże kształcą
2023-08-20

„Peregrinatio medica” to historyczny termin oznaczający rozmaite podróże edukacyjne podejmowane przez lekarzy. Temu zagadnieniu zostanie poświęcona sekcja historii medycyny, która odbędzie się podczas toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego w dniach 13-14 września. 

więcej »
Zapisany w pamięci
2023-08-13

Studia nad pamięcią to wspólny mianownik trzech paneli: antropologicznego, literaturoznawczego i artystyczno-historycznego, tworzących sekcję kulturoznawczą. Sekcja jest kolejną częścią toruńskich obchodów Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Jej obrady odbędą się w dniach 13-15 września 2023 r. 

więcej »
Rozwój medycyny pod lupą
2023-07-30

Wiele osób zapomina, że Mikołaj Kopernik był nie tylko astronomem czy prawnikiem lecz także lekarzem. Ta specjalizacja stała się inspiracją do organizacji sekcji lekarskiej, której celem jest prezentacja sylwetek najwybitniejszych lekarzy związanych od czasów Kopernika do XX wieku z regionem kujawsko-pomorskim.

więcej »
Wokół konkursów i warsztatów
2023-07-28

Znamy programy kolejnych sekcji tematycznych toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o sekcji młodzieżowej i sekcji nauczycielskiej, które odbędą się 15 i 16 września. 

więcej »
Kopernik i astronomia
2023-07-18

Wielkimi krokami zbliża się ostatnia część Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Obrady w Toruniu rozpoczną się 12 września 2023 r. i odbywać się będą w ramach sześciu sekcji tematycznych. Prezentujemy program i szczegóły pierwszej z nich.

więcej »
Kopernik w czterech ścianach
2023-07-14

Cztery murale inspirowane Mikołajem Kopernikiem ozdobią korytarz wiodący na patio zabytkowej kamienicy przy ul. Mickiewicza 124. Najciekawsze projekty artystów z Wydziału Sztuk Pięknych zostały wybrane spośród wszystkich zgłoszeń do konkursu "Mikołaj Kopernik - Buntownik z wyboru".

więcej »
(Nie)zapomniany Mikołaj Kopernik
2023-07-09

Zrozumieć przestrzenny i społeczny kontekst życia Mikołaja Kopernika i jego przodków - taki cel postawił sobie prof. Krzysztof Mikulski w publikacji pt. "Mikołaj Kopernik. Środowisko społeczne, pochodzenie i młodość". Jej wznowienie wydało z okazji Roku Mikołaja Kopernika oraz Światowego Kongresu Kopernikańskiego Wydawnictwo UMK w Toruniu.

więcej »
Kongres, który łączy
2023-06-23

Sprawmy, aby wartości i idee, jakie niósł Mikołaj Kopernik, były przywoływane nie tylko w trakcie obchodów rocznic, ale aby były żywe w edukacji dzieci i młodzieży oraz przekładały się na współistnienie społeczności akademickich i całych społeczeństw – mówił prof. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

więcej »
Kolejny krok: Światowy Kongres w Olsztynie
2023-06-15

Biografia Mikołaja Kopernika oraz zagadnienia muzealno-konserwatorskie poświęcone pamiątkom związanym z działalnością i dorobkiem astronoma to tematy przewodnie trzeciej odsłony Światowego Kongresu Kopernikańskiego, która od 21 do 24 czerwca odbywać się będzie na UWM w Olsztynie.

więcej »
Szkice do portretu Kopernika
2023-05-30

Czy Kopernik posługiwał się językiem polskim? Jaki był jego stosunek do zakonu krzyżackiego? To tylko część wątków, które porusza książka "Mikołaj Kopernik. Szkice do portretu" autorstwa prof. Janusza Małłka, wznowiona przez Wydawnictwo Naukowe UMK z okazji 550. rocznicy urodzin astronoma.

więcej »
Kopernik porusza Kraków
2023-05-24

Ogólnopolskie obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika i towarzyszący im Światowy Kongres Kopernikański to najlepsza okazja, by na różne sposoby powracać do oryginalnej myśli De revolutionibus orbium coelestium, przypominając o jej nigdy niegasnącej aktualności – mówił prof. dr hab. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

więcej »
Zapraszamy na krakowską część Światowego Kongresu Kopernikańskiego
2023-05-22
Dni otwarte historyków
2023-04-20

Pod hasłem "Na orbicie wiedzy" odbyły się tegoroczne drzwi otwarte zorganizowane przez Wydział Nauk Historycznych (WNH).

więcej »
Zapraszamy na 21. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki,
2023-04-18

Wielkimi krokami zbliża się 21. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, który jest jednym z wydarzeń towarzyszących Światowemu Kongresowi Kopernikańskiemu. W programie tegorocznej edycji, której hasło przewodnie to "Pięć wieków po Koperniku", znajdzie się ok. 100 imprez. Festiwal potrwa od 22 do 24 kwietnia.

więcej »
Filmowe podsumowanie Inauguracji ŚKK!
2023-04-12

Toruńska inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego rozpoczęła uroczystości związane z obchodami roku Mikołaja Kopernika. Materiał podsumowujący lutowe wydarzenie przygotował zespół UMK TV.

więcej »
Studenckie czasy Kopernika
2023-03-28

Co czytał Kopernik? W jakich wykładach uczestniczył jako student? Jakie postaci spotkał na swojej edukacyjnej ścieżce? To tylko część pytań, na które odpowiedzi szuka prof. Marian Chachaj w książce "Mikołaj Kopernik. Czasy studenckie". Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK z okazji Roku Kopernika.

więcej »
Zapraszamy na spotkanie autorskie!
2023-03-01

Zapraszamy na spotkanie z autorem książki Mikołaja Kopernika, czasy studenckie: Kraków, Bolonia, Rzym, Padwa i Ferrara (1491–1503). Miejsca — ludzie — książki, profesorem Marianem Chachajem.

więcej »
PROF. PEEBLES: ODKRYCIA SĄ NIEUNIKNIONE
2023-02-24

W specjalnym wywiadzie towarzyszącym inauguracji Światowego Kongresu Kopernikańskiego na UMK, prof. Phillip James Edwin Peebles opowiedział o kopernikańskim dziedzictwie, wpływie odkryć Kopernika na świat naukowców oraz największych wyzwaniach, jakie stoją przed współczesną astronomią.

więcej »
ŚWIĘTUJEMY 550. URODZINY KOPERNIKA
2023-02-20

– Toruńska inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego rozpoczyna obchody Roku Mikołaja Kopernika i chcemy, by uniwersytet, który nosi jego imię, przypomniał o działalności tego wybitnego naukowca – mówił rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala.

więcej »
RUSZYŁ ŚWIATOWY KONGRES KOPERNIKAŃSKI!
2023-02-19

19 lutego, dokładnie w 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, na UMK zainaugurowany został Światowy Kongres Kopernikański, który nasz Uniwersytet organizuje wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim i Instytutem Historii Nauki PAN.

więcej »
Zapraszamy na toruńską część Światowego Kongresu Kopernikańskiego
2023-02-16

Już za chwilę rusza Światowy Kongres Kopernikański!

więcej »
Nadchodzi Światowy Kongres Kopernikański
2023-01-26

Uroczystościami w Auli UMK rozpocznie się 19 lutego Światowy Kongres Kopernikański, organizowany w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

więcej »
Wielkimi krokami zbliża się Światowy Kongres Kopernikański
2023-01-20

Za niecały miesiąc odbędzie się uroczyste otwarcie Światowego Kongresu Kopernikańskiego, które połączone jest ze Świętem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

więcej »
Dom(y) Mikołaja Kopernika. Pamięć o astronomie na tle historii średniowiecznej kamienicy mieszczańskiej.
2022-10-31

Zapraszamy na kolejny z serii wykład zrealizowany w ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

więcej »
Studenci z Polski na uniwersytetach włoskich na przełomie XV/XVI wieku
2022-10-07

Zapraszamy na kolejny wykład. Tym razem prof. dra hab. Mariana Chachaja z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

więcej »
Mikołaj Kopernik wciąż tajemniczy?
2022-06-22

Zapraszamy na wykład Dyrektora Centrum Badań Kopernikańskich, prof. dra hab. Krzysztofa Mikulskiego otwierający cykl prelekcji popularnonaukowych "Mikołaj Kopernik w kulturze pamięci".

więcej »
Prezentujemy logo Światowego Kongresu Kopernikanskiego
2022-05-30

Prezentujemy logo Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Zwycięski projekt przygotowała poznańska pracownia projektowa dobosz.studio. Motywem przewodnim logo oraz identyfikacji wizualnej jest granica między światłem i cieniem 

więcej »
Wyniki konkursu na logo Światowego Kongresu Kopernikańskiego
2022-05-16

Spośród 62 nadesłanych prac konkursowych, Sąd Konkursowy dokonał wyboru projektu, który zostanie oficjalnym logo Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

więcej »
Przesunięcie terminu ogłoszenia konkursu na logo
2022-05-10

Przesunięcie terminu ogłoszenia konkursu na logo Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

więcej »
Konkursu na projekt logo Światowego Kongresu Kopernikańskiego 2023
2022-04-04

Zapraszamy do udziału w konkursie na  logo Światowego Kongresu Kopernikańskiego 2023.

więcej »
Wykład prof. Mariana Chachaja
2021-11-18

17. listopada mieliśmy zaszczyt gościć prof. Mariana Chachaja, emerytowanego pracownika Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

więcej »
548. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika
2021-02-19

Dziś obchodzimy 548. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

więcej »
Spotkanie Rady Centrum Badań Kopernikańskich
2020-11-13

12. listopada b.r. odbyło się pierwsze zebranie Radcy Centrum Badań Kopernikańskich.

więcej »
Powołanie Rady Centrum Badań Kopernikańskich
2020-10-25

23 października b.r.  Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr hab. Andrzej Sokala powołał Radę Centrum Badań Kopernikańskich.

więcej »

Centrum Badań Kopernikańskich